26 Mart 2008 Çarşamba

Biyokimya Tahlilleri

Mutlaka herkesin başına gelmiştir.
Hastalandınız, hastaneye gittiniz, kan tahlilleri yapıldı.
Sonuçlar önünüzde.
Bir kısmı siyah ve kalın karakterlerle yazılmış , referans değer aralığının dışında olduğunu belli ediyor.
Peki ne anlama geliyor bunlar???
Bu kısımda Biyokimya Tahlilleri sonuçları ve yorumlarını bulacaksınız.
Çok merak ettiyseniz devamını okuyunuz….

************
Biyokimya Tahlilleri
-CA: KalsiyumEndokrin ve metabolik bozuklukların değerlendirilmesinde kullanılır. Ayrıca kemik için de önemlidir. Kemik metastazları, akromegali gibi durumlarda kalsiyum düzeyi artarken D vitamini eksikliği, magnezyum eksikliği, kronik böbrek yetmezliği gibi durumlarda kalsiyum düzeyi azalır.
-PHOS: FosforFosfor metabolizmasının ve kalsiyum-fosfor dengesinin değerlendirilmesinde kullanılır. Böbrek yetmezliği ve akromegali gibi durumlarda fosfor düzeyi artarken D vitamini eksikliği ve kusma gibi durumlarda fosfor düzeyi azalır.
-UREA: ÜreBöbrek fonksiyon testlerinden biridir. Protein metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır. Düz tüpün yanı sıra 24 saatlik ya da spot idrar ile de çalışılabilir. Yüksek proteinli diyet gibi durumlarda üre düzeyi artarken düşük proteinli diyet, gebeliğin son dönemleri ve ağır karaciğer hastalıkları gibi durumlarda üre düzeyi azalır.
-GLU: GlikozKarbonhidrat metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır. Açlık kan şekeri olarak ölçülür.
-TP: Total ProteinBöbrek ve karaciğer hastalıklarının takibinde kullanılır. Kronik karaciğer hastalıkları ve yanık gibi durumlarda total protein düzeyi azalır.
-HB: HemoglobinAnemi, kan kaybı vb. durumların değerlendirilmesinde kullanılır. Egzersiz, yanık, aşırı kusma ve yüksek rakım gibi durumlarda hemoglobin miktarı artarken anemi gibi durumlarda miktarı azalır.
-UA: Ürik AsitGut ve diğer pürin metabolizma bozukluklarının tanı ve takibinde kullanılır. Gut, böbrek yetmezliği, lösemi ve ağır egzersiz gibi durumlarda ürik asit düzeyi artar.
-BİL-D: Bilirubin (Direk)Karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır.
-BİL-T: Bilirubin (Total)Karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır.
-ALT: Alanin AminotransferazKaraciğer fonksiyon testlerinden biridir. Karaciğer hastalıkları, kas zedelenmeleri, akut ve böbrek yetmezliği gibi durumlarda ALT düzeyi artar.
-AST: Aspartat AminotransferazBütün vücut dokularında bulunmakla beraber, karaciğer, kalp ve iskelet kası en çok bulunduğu dokulardır. Herhangi bir nedene bağlı olarak karaciğer hücre zedelenmesi veye hasarı, kalp ve iskelet kası travması, kalp yetmezliği ve ağır egzersiz gibi durumlarda miktarı artar.
-ALP: Alkalen FosfatazKaraciğer, safra kesesi ve kemik dokusuna bağlı hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılır. Siroz, gebelik ve çocukların büyüme dönemlerinde ALP düzeyi artar.-LDH: Laktat DehidrogenazKalp ve karaciğer hastalıklarının tanısında kullanılır. Orak hücre anemisi ve lenfoma gibi durumlarda miktarı artar.
-CK-MB: Kreatin Kinaz (CK)İskelet ve kalp kasında dejenerasyona yol açan durumların değerlendirilmesinde kullanılır. Ağır egzersiz, gebeliğin son dönemleri ve doğum gibi durumlarda miktarı artar.
-AMYL: AmilazPankreas fonksiyon testlerinden biridir. Alkol kullanımı miktarını artırırken pankreas yetmezliği amilaz düzeyini azaltır.
-TG: Trigliserid
-FE: DemirHer türlü anemi, demir eksikliği ve demir zehirlenmesinin değerlendirilmesinde kullanılır. Demir eksikliği anemisi gibi durumlarda demir düzeyi azalır.
-Sodyum:Elektrolit ve su dengesinin değerlendirilmesinde kullanılır.-Potasyum:Elektrolit ve asit-baz dengesinin değerlendirilmesi ile böbrek fonksiyonlarının takibinde kullanılır. Trombositoz, lösemi, hemoliz, doku hasarı, akut böbrek yetmezliği, ağır egzersiz ve şok potasyum düzeyini artırırken kronik açlık ve kusma ise düşürür.-Klorür:Elektrolit dengesi ve asit-baz ile su metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır. Aşırı kusma gibi durumlarda miktarı azalır.
-Magnezyum:Mg metabolizması ve elektrolit dengesinin değerlendirilmesi ile gebelikte hipertansiyon (preeklampsi) tedavisi uygulanan hastaların takibinde kullanılır. Gebelikte Mg düzeyi düşer.
-Kreatinin:Böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Böbrek hastalıkları ve şok kreatinin düzeyinin artırır.-Kreatinin Klerensi:Böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde ve böbrek hastalıklarının takibinde kullanılır. Burada ise böbrek hastalıkları ve şok kreatinin klerensi düzeyini azaltır.
-AKŞ: Açlık Kan ŞekeriKarbonhidrat metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır.-TKŞ: Tokluk Kan ŞekeriGenelde yemeğin 2. saatinde bakılır.
-OGTT ve OGL: Şeker yüklemeleri
-Albumin:Kan onkotik basıncı hakkında bilgi verir.
-GGT: Gama Glutamil TransferazKaraciğer fonksiyon testlerinden biridir. Alkol ve ilaçların karaciğer üzerine toksik etkisini takip etmede kullanılır.
-Lipaz:Pankreas fonksiyon testlerindendir.
-TK: Total Kolesterol
-HDL-K: HDL KolesterolKoroner kalp hastalığı riskinin değerlendirilmesinde kullanılır.
-LDL-K: LDL KolesterolKoroner kalp hastalığı riskinin değerlendirilmesinde kullanılır.
-VLDL-K: VLDL KolesterolLipit metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır.
-DBK: Demir Bağlama KapasitesiSerum demir düzeyinin değerlendirilmesinde kullanılır.
-Transferrin: Plazmada demir transportunu sağlayan major proteindir. Demir eksikliği anemisi, gebelik ve östrojen kullanımında transferin düzeyi artar.

1 yorum:

nihat_huseyin dedi ki...

YAPILAN TAHLİLDE E.S.P.R.Y 45 olarak belilendi normali de 0-20 mm/1saat olması gerekiyormuş tehlikeli midir?