27 Mart 2008 Perşembe

idrar tahlili

Bu kısımda idrar tahlili sonuçları ve yorumlarını bulacaksınız.
Çok merak ettiyseniz devamını okuyunuz….

İdrar Tahlili
-Sg: Dansite (Yoğunluk)Referans aralığı 1.010 ─ 1.020 arasındadır. Bu aralıklar dışında olduğunda Refraktometre adı verilen cihazla tekrar ölçüm yapılır. İdrarın soğutulması ve idrarda protein atımı dansiteyi artıran faktörlerdir.
-pH:Referans aralığı 4.8–7.4 arasında olmalıdır. Ortalama pH 6 olarak kabul edilebilir. Kan transfüzyonları, kusmalar, uzun süren soğuk banyo ve alkali yapıcı maddelerin fazla alımı idrar pH’ının artmasına neden olur. Şeker hastalığı, gut, lösemi, yüksek proteinli diyet, akut eklem romatizması, C vitamini eksikliği ve asidik ilaçların alınması idrar pH’ını azaltan nedenlerdir.
-LEU: Lökositİdrarda lökoside rastlanması patolojik etki olduğunu gösterir.
-NIT: Nitritİdrarda nitrit bulunması nitrit üreten bakterilerin varlığını gösterir.
-PRO: ProteinGenellikle hamilelerde görülür. Normalde sık rastlanmaz. Normal hastalarda rastlanması böbrek rahatsızlığını gösterir. Ayrıca idrarla atılan proteinin tipi tanı için önemlidir.
-GLU: GlikozNegatif çıkması beklenir. Kanda aşırı derecede glikoz artarsa idrarda da çıkması beklenir. Ancak bazı hastalarda kanda glikoz fazla olsa bile idrarda görülmeyebilir. Şeker hastalığı, gebelik, uzun süre açlık ve kurşun zehirlenmesi idrarda glikoz düzeyinin artmasına neden olur.
-KET: KetonGenellikle aç kişilerde ortaya çıkar. Hasta ne kadar aç ise keton o kadar yüksektir. Ayrıca diyabetli hastalarda da rastlanır. Ateş, ishal ve şiddetli kusmalar da idrarda keton miktarını artırır.
-UBG: ÜrobilinojenDeğeri <1 ‘dir.
-BIL: BilirubinNormalde idrarda bulunmaz. Sarılık gibi durumlarda ortaya çıkar.-ERY: Eritrositİdrarda kan olduğunu gösterir.

Hiç yorum yok: